Meme Küçültme

(Meme Dokusundaki Hacim Fazlalığı İle Birlikte Sarkma)

Memelerde aşırı büyüme ile oluşan hacim fazlalığı ve sarkma hastanın yaşam konforunu ve sağlığını bozar. Göğüslerin neden olduğu sırt ve boyunda kas gerilmeleri ile pozisyonel olarak değişiklik; baş ağrısı, omuz ağrı, sütyen askıları ile omuzda çöküklük, kronik göğüs ağrı, kişisel hijyen ile ilgili problemler, sportif aktivitelere katılamama, giyim konforunun bozulması, sosyal alanda kısıtlanma gibi rahatsızlıklar yapılabilir. .Meme Dokusunda doğumlar, süt verme, aşırı kilo alıp vermeler ve yerçekimi gibi vs. nedenlerle sarkmalar oluşur. Bu tip şekil bozuklukları düzeltilirken meme dokusunun hacmi ve meme başının aşağıya doğru olan sarkıklığı önemlidir.

Yukarıda belirtilen nedenlerle hacmi artan ve şekli bozulan memenin yeniden şekillendirilmesi gerekmektedir. Bu tip memelerde hacim fazlalığına bağlı olarak uygulanacak teknikte değişir. Uygulanan tekniğe göre hastaların süt verme fonksiyonları ve meme başı duyuları da değişik derecelerde etkilenir.

Bu ameliyatlarda temel yaklaşım memede en az cerrahi izi bırakarak, maksimum şekil oluşumunu yakalamaktır. Bu nedenle ameliyat öncesi meme ölçümleri çok iyi yapılarak, ameliyat çizimleri çok iyi planlanmalıdır. Bu aşama elde edilecek cerrahi sonuç için ameliyat kadar önemlidir. Cerrahi işlem yaklaşık olarak 2,5-3,5 saat sürer ve hastadaki fazla miktardaki meme ve deri dokusu çıkarılarak meme yeniden şekillendirilir.

Ameliyat İle Oluşacak Cerrahi İz Üç Şekilde Olabilir

  • Periaeolar teknik :Areola çevresinde sınırlı bir iz.
  • Vertikal teknik: Areola çevresi ve aşağıya meme altı kırışıklık çizgisine kadar uzanabilen ince iz.
  • İnferior-Santral Vs.. Teknikleri: Areola çevresiyle, aşağıya meme altı kırışıklık çizgisine kadar uzanan ve meme altı kırışıklık çizgisinin de bir bölümünü tutan iz kalabilir. Tüm bu izler sizlerin yara iyileşmesine de bağlı olacak şekilde zamanla (8-12 ay) silikleşecek, az dikkat çeker hale dönecektir(İzler vücudun vereceği reaksiyona göre bazen belirgin ve geçmeyen izlere de dönüşebilmektedir).


Ameliyat Sonrası

Göğüs küçültme ameliyatının ertesi günü pansuman yapılarak sargılar değiştirilir. Biraz daha küçük bir sargı yapılır. Hastanın iki hafta süresince 3-4 günde bir pansumanları ve kontrolleri vardır. Ameliyattan 4-6 gün sonra göğüslerin tamamını saran yumuşak özel sutyen takılır. .Hasta 14. Günden sonra işine ve günlük hayatına dönebilir. Cerrahi sonrası kendiliğinden emilen dikişler kullanıldığı için dikiş alınmasına gerek yoktur. Ağır egzersizlerden 4-6 hafta kaçınılmalı ve kendisine önerilen süre özel tip sütyen kullanmalıdır.


Please publish modules in offcanvas position.