Klasik Yüz Germe

Yerçekiminin etkisi, güneş ışınları ve günlük yaşamın stresi insanların yüzlerinde yaşlanma belirtilerinin oluşmasına neden olurlar. Yüzde göz kapakları ve etrafında, ağız çevresi ve yanaklarda, çene altında ve boyunda oluşan derin çizgiler, kırışıklıklar, katlanma ve yağ toplanmaları şeklinde yüzde belirginleşir. Yaşlanmanın etkisi ile ya da genetik olarak yüz dokuları azalmakta ve zayıflamakta ve yüz kemikleri üzerinden yerçekimi yönünde sarkar. Genellikle 50 yaş civarında yüz derisi “bol” gelmeye başlıyor. Bir kısmı fazla gelen cilt aynı zamanda kırışıyor. Bu ameliyatta yapılan da bu deri fazlasını almak ve cildi gerginleştirmektir.

Yüz germe ameliyatı neredeyse yüz yıldır yapılıyor ve bu yüzden “klasik” ameliyat olarak anılıyor. Ama son on yılda devrim niteliğinde yenilikler de oldu.

Ne Kadar İz Kalıyor?

Bu ameliyatta kesimler kulak önünde ve arkasında yapılacağı için buralarda bir miktar iz kalıyor. Kulak önündeki kesim eğer kulak içerisinden geçirilirse bu izin büyük bir kesimi içeride kalacağı için yara iyileşme sorununuz yok ise görülmez.

Saçlı deri içerisinde yapılan kesimlerinde iz bırakmayacağını varsayabilirsiniz. Sonuç olarak ameliyattan sonra kalacak olan iz genellikle belirsiz olur.


Ameliyat Sonrası

  • Birkaç gün hafif ağrılar olabilir ama ağrı kesiciler ile dindirilebilecek düzeydedir. (Ağır veya devamlı ağrı, yüzünüzün aniden şişmesi cerrahınıza hemen bildirilmelidir)
  • Yüzde morluklar ve şişlik oluşur. Bunlar, 7 ila 10 gün içinde dağılıp yok olur.
  • Birkaç hafta kadar ciltte hassasiyet hissedilir. Derinin bir miktar hissizliği oldukça normaldir; birkaç hafta veya ayda geçecektir.
  • Yüz gerçek şeklini birkaç hafta içinde alır. Cerrahınız, şişliği indirmek için, birkaç gün için mümkünse başınızı yüksekte tutmanızı tavsiye edecektir.
  • Başın sargısı ertesi gün açılır ve pansuman yapılır. Solgun, mor ve şiş yüz sizi şaşırtmasın. Birkaç haftada normal görünümünüze kavuşacağınızı aklınızda tutun.
  • 7-10 gün sonra, dikişlerin bir kısmı alınır. Saçlı deride bulunan dikişlerin iyileşmesi biraz daha uzun sürebilir. Bir iki günde ayağa kalkarsınız.
  • Kalıcılık uzun yıllar sürebilir ama bu cildin tipine (ince ciltler daha çabuk çizgilenir) ve yaşam tarzına (stres, alkol vb.) bağlıdır.

Önemli Hatırlatmalar

Başlangıçta, size yüzünüz biraz değişik görünebilir. Özellikle şişlik ve gerginlikten dolayı yabancılık çekebilirsiniz, mimikleriniz biraz gergin olabilir ve yara izleri için endişe edebilirsiniz. Morluklar 2-3 hafta devam edebilir. İlk önce bazı hastaların hayal kırıklığına uğramasına ve depresyona girmesi şaşırtıcı değildir. Üçüncü hafta kendinizi daha iyi hissedecek ve daha iyi görüntüye kavuşacaksınız. Hastaların çoğu 10-14 gün arasında işine dönebilir. Arzu ederseniz, kamuflaj makyajı ile kalan morlukları kapatabilir. Sonuçların hemen ortaya çıkmayacağının farkında olursanız, ilerleyen günlerde daha mutlu olursunuz.

Birkaç ay cildinizi kuru ve kaba hissedebilirsiniz. Bu nedenle nemlendirici krem ve hafif masaj size yardımcı olacaktır. Erkekler, derinin yer değiştirmesi nedeniyle, tıraş olacak yerlerdeki sakal yoğunluğu ve izler ile ilişkili kıl köklerinin lokalizasyonu için ilk günler yabancılık çekebilirler. Yeni skarlara sahip olacaksınız, ama onlar saçlı deride veya doğal çizgilerin içinde saklanır. Bu izler, zamanla solacak ve giderek azalacaktır.

Yüz germe ameliyatı yaşlanmayı durdurmaz. Ameliyatla oluşan gerginlik sürekli kalıcı değildir. Yüz cildiniz yaşlanmaya devam edecektir. 5-10 yıl sonra belki bir daha yüz germe ameliyatı olmak isteyebilirsiniz. Ama diğer taraftan, yüz germe ameliyatının etkileri devam eder; yıllar sonra, yüz germe ameliyatı olmamış halinizden daha iyi görünmeye devam edeceksiniz. Fakat bilinmesi gereken en önemli nokta zamansız ve erken yapılan bir yüz germe ameliyatı size yarardan çok zarar verir. Bu nedenle yüz germe ameliyatları bulguların oluşmasını önlemek için değil oluşan bulguları düzeltmek için yapılır.


Please publish modules in offcanvas position.