Abdominoplasti (Karın Germe)

MİNİ VE TAM KARIN GERME

Estetik karın ameliyatları plastik cerrahide en çok uygulanan ameliyatlardır. Karın bölgesindeki şekil bozukluğu, bölgedeki yağ birikimine bağlı ve deri sarkıklığı yoksa deformite liposuction yöntemiyle düzeltilir. Karın bölgesinde yağ birikimiyle birlikte deri sarkıklığı ve kaslarda gevşemeye bağlı şekil bozukluğu varsa mevcut deformite abdominoplasti denilen karın germe ve kas sıkılaştırma yöntemi ile düzeltilir.

Abdominoplasti (Karın Germe)

Karın germe, karın üst, orta ve alt bölgesindeki deri sarkıklığı ve yağ birikiminin ortadan kaldırılması ve karın kaslarının sıkılaştırılması için en sık uygulanan cerrahi yöntemdir. Karın bölgesindeki sarkmalarda kullanılan bu yöntem sonucunda genellikle çarpıcı bir düzelme sağlanır. Bu ameliyat sonunda sezaryen izinden daha uzun, bikini çizgisi içinde kalacak olan iz zaman içinde silikleşecek bir iz kalır. (Yara iyileşmenizin vereceği reaksiyonlara bağlı olarak).

Karın Germe İçin Kriterler

Karın germe için en iyi adaylar erkek veya bayan olsun eksersiz ve diyet ile düzelmeyen sarkmış karın derisi veya yağ birikmesinden şikayetçi olan kişilerdir. Bunun yanında çok sayıda hamilelik geçiren bayanlarda gevşemiş karın kaslarını güçlendirmek ve sarkık karın derisini germek için iyi bir yöntemdir. Yaşlı kişilerde ise zaman içinde sarkan karın derisinin düzeltilmesi için bu yöntem uygulanabilir.

Kilolu Hastalar Ne Yapmalı

Çok fazla kilosu olup bu kiloları vermeyi düşünen kişiler fazla kilolarını verinceye kadar, genç hamile kalmayı planlayan kişiler ise bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemekle yapılan karın germe işleminin daha kalıcı ve daha iyi sonuç vermesini sağlar.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri

Bütün cerrahi müdahaleler risk taşır. Her yıl yüzlerce karın germe ameliyatı yapılmaktadır. Karın alt bölgesinde bikini çizgisi içerisinde bulunan ameliyat izi ise genellikle zamanla silikleşir. (Yara iyileşmenizin vereceği reaksiyonlara bağlı olarak). Komplikasyon olarak kısmi deri kayıpları, enfeksiyon, yara açılması ve hematom ve iz belirginleşmesi vs. olabilir.


Cerrahi Plan

Cerrahınız sizin genel sağlık durumunuzu gözden geçirdikten sonra karın bölgenizi inceleyecek ve ameliyat planını yapacaktır. Sigara içiyor iseniz ve kullandığınız ilaçlarınız var ise bunu doktorunuza söylemelisiniz.

Eğer yağ birikiminiz göbek çevresinde ve çok az bir deri sarkıklığınız mevcut ise mini karın germe denen daha küçük bir girişim ile şekil bozukluğu düzeltilebilir. Bel bölgesindeki yağ birikimi için liposuction yöntemi eklenebilir. Cerrahınız şikayetlerinizi ve bulgularınızı değerlendirerek size en uygun yöntemi seçecektir.


Cerrahi İçin Hazırlık

Cerrahınız size ameliyat öncesi neler yapıp yapmayacağınız konusunda bilgi verecektir. Özellikle ameliyattan 2 hafta önce ve ameliyattan 4 hafta sonraya kadar kesinlikle sigara içmemelisiniz. Sürekli kullandığınız bir ilaç var ise bunu doktorunuza söylemelisiniz.


Ameliyat

Klasik karın germe ameliyatı karnın büyüklüğüne ve genişliğine bağlı olarak 2-3 saat sürer. Mini karın germe ise yaklaşık 1-2 saat sürer. Doktorunuz kesiyi ameliyat öncesi planladığı yerden yapar. Mini karın germede kesi daha küçük olup ameliyat sonrası dikkat çekmez.

Klasik karın germede kaburgaların alt kısmına kadar deri karın duvarından ayrılır. Karın kaslarındaki gevşeklik onarılır. Bu işlem düz bir karın olmasını sağlar ve bel kısmınızı darlaştırır. Deri aşağı doğru çekilir ve fazla deri çıkartılır. Göbeğiniz için yeni bir yer yapılır. Ameliyat sonunda hastaya uygun korse giydirilir.


Cerrahi Sonrası

Ameliyat sonrası az miktarda ağrı ve gerginlik hissedersiniz. Ancak bu şikâyetler kullanacağınız ilaçlar ile kontrol edilebilir. Cerrahinin genişliğine bağlı olarak aynı gün evinize gidebileceğiniz gibi 2-3 gün hastanede de bulunabilirsiniz.

Başlangıçta tam olarak dik duramamanıza rağmen en kısa zamanda ayağa kalkıp yürümelisiniz.


Normale Dönüş

Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz 2-3 haftanızı alabilir. Eğer karın kaslarınızı güçlendirecek egzersizlere başlarsanız karın germe sonrası düzelme çok hızlı olacaktır. Ortalama 1-2 hafta sonra işinize geri dönebilirsiniz. Ağır egzersizlerden kaçınmalısınız. Ameliyat iziniz 3-6 ay arasındaki iyileşme döneminde belirgin görünebilir. Bu normaldir 9 ay veya 1 yıl sonra iziniz düzleşir ve rengi açılır. Bu iz iç çamaşırınızın içinde bulunacağı için sorun teşkil etmez. Düşük bel pantolon, mevcut kesi izlerinin saklanmasında sorun çıkarabilir.


Yeni Görünümünüz

Karın germe ameliyatı tam veya mini olsun sarkmış derisi olan ve karın kaslarında gevşeklik olan hastalarda çok iyi sonuçlar verir. Çoğu vakada eğer uygun bir diyet ve sürekli egzersiz yapılırsa uzun süreli sonuç verir.


Mini Karın Germe

Sadece göbek deliği altında kalan bölgenin gerilmesidir. Bel ve kasıklara etkisi olmaz ayrıca göbek deliğini düzeltmez. Daha sınırli bir ameliyat olup özellikle göbek altı deri sarkması yağ birikimi ve karın kaslarında alt bölüm gevşekliği olan hastalar için tercih edilir. yapılan kesik daha küçüktür, iyileşme daha hızlı olur. Bütün problemi sadece karın altıyla sınırlı olan nadir hastalara önerilir.

Mini karın germe ameliyatı karnın büyüklüğüne ve genişliğine bağlı olarak 1-2 saat sürer. Doktorunuz kesiyi ameliyat öncesi planladığı yerden yapar. Mini karın germede kesi daha küçük olup ameliyat sonrası dikkat çekmez.

Mini karın germede göbek alt kısmına kadar deri karın duvarından ayrılır. Karın kaslarındaki gevşeklik onarılır. Bu işlem göbek altı düz bir karın olmasını sağlar ve bele yapılacak liposuction ile bel bölsesini darlaştırır. Deri aşağı doğru çekilir ve fazla deri çıkartılır. Göbeğiniz aynı yerde ve şekildekalır. Ameliyat sonunda hastaya uygun korse giydirilir.


Please publish modules in offcanvas position.