Çene Protez Ameliyatı

Yüz kemiklerinin kontur bozukluklarını düzeltmek, yüzdeki dengeyi sağlamak ve daha iyi bir görünüm elde etmek amacıyla alt çene ve elmacık kemiği üzerine protez uygulama işlemidir. Bu işlem için doktorunuz ile görüşerek gerekli olan radyolojik ve görüntüsel analizler yapılarak bu ameliyata karar verilir. Protezler çok çeşitlidir. Silikon, Medpor protezler ençok kullanılanıdır. Medpor tümüyle insan vücuduna uyumlu, alerjik reaksiyon ve reddedilme riski düşük olan bir protez çeşididir.

Ameliyat

Çene protezi ameliyatı genel veya lokal anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1 saat sürer. Genelde ağız içinden yapılan kesiyle protez yerleştirilir. Kendiliğinden emilen dikişler 7-10 gün içinde kendiliğinden düşer. Şişliklerin azalması 4-6 haftayı bulur. Sonuç ise 4-6 ayda arzu edilen konuma gelir.

Ameliyat İçin Gerekli Kriterler

Öncelikle çene kemiğinin gelişimini tam olarak tamamlaması beklenmelidir. Bu nedenle en uygun zaman, 17-18 yaşlardan sonrasıdır. Ayrıca ameliyat olacak kişinin dişleri ile ilgili ortodonti sorunu bulunmamalıdır. Böyle bir sorun varsa öncelikle ortodonti tedavisi uygulanmalıdır. Tedavi sonrası oklüzyon(çene kapanımı) uygun ise bu ameliyat önerilmelidir.


Please publish modules in offcanvas position.