Endoskopik Yüz Germe

Genellikle orta yaş üstü ve ileri yaşlarda kadın ve erkek hastalara uygulanan bir ameliyattır. Bazen genç yaşlarda da ihtiyaç olabilir. Yüzdeki yaşlılık görüntüsü sadece cilt sarkmasına bağlı değildir. Yüzdeki kaslar ve yağ dokuları gibi cilt altı dokular da gevşemiş ve yerçekiminin etkisiyle sarkmışlardır.

Endoskopik Yüz Germe İle

 • Kaşlar kaldırılır
 • Orta yüz gençleştirilir.
 • Boyun gerginleştirilir


Kaş Kaldırma

Endoskop ve kameraların kullanıldığı bu ameliyatta, bir ucunda ışık bulunan, video kameraya bağlı ince uzun bir endoskop kullanılır. Endoskop kafa derisine açılan 3-5 küçük kesinin içine yerleştirilir. Böylece cerrah endoskop sayesinde alnın içini görerek çalışabilir. Diğer deliklerden cerrahi aletleri sokarak ameliyatı gerçekleştirir.

 • Cerrahi: Endoskopik yöntem, kesilerin çok küçük boyutta açılmasına olanak sağlar. Kırışıklıklara neden olan bolluklar ve kaslar kameradan ekranda görülerek düzeltilir. Kaşlar tabanlarından serbestleştirilerek yukarıya doğru çekilir ve olması gereken yani yerlerine özel iplikler ile yerleştirilir. Böylece kaşlar arzu edilen yeni yerlerine adapte edilirler. Gerektiğinde alında açılan kesinin üzerindeki derinin kesilip çıkarılmasıyla müdahale sona erer. Kesi, sarkmanın durumuna göre genellikle birkaç santimetre ile sınırlıdır.

 • Avantajı: Bu yöntemle alındaki saç çizgisinin geriye çekilerek alının açılmamasını sağlar. Yöntemin diğer bir avantajı ise ağrının hiç ya da çok az duyulması. Ayrıca klasik yöntemle karşılaştırıldığında ameliyat süresinin kısa olmasıdır. Ödemlerin ve hastaların sosyal hayatlarına dönüşlerinin daha kısa olması en önemli avantajıdır. Ameliyat 1-1.5 saat kadar sürer.

Endoskopik Orta Yüz Gençleştirilmesi

Yerçekimi etkisi ile yıllar içinde orta yüz bölümünde, de yaşlanma etkileri ortaya çıkmaktadır. Elmacık kemiği üzerinde bulunan yağ yastıkçığının aşağıya doğru sarkması elmacık kemiği üzerindeki dolgunluğun yok olmasına neden olur. Aşağıya doğru sarkan bu ciltaltı dokuları burundan dudak kenarına uzanan kıvrım olan nasolabial kıvrım üzerinde bir deri katlantısı şeklinde ortaya çıkmakta ve bu çizginin derinleşmesine sebebiyet vermektedir.

Endoskopik yüz gençleştirme ameliyatı, yüzü gererken yüzde görünür bir kesi izi bırakmadan Yapılan bir yöntemdir. Kaş düşüklükleri, elmacık kemiği üzerindeki ve yanaklardaki yağ torbalarının sarkması sonrası kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemin cerrahi sonuçları son derece yüz güldürücüdür. Yüzü gençleştirmek için geliştirilen bu ameliyatta, saç içine gizlenmiş oldukça küçük kesilerden girilerek, endoskopik kamera yardımı ile ekrandan bakılarak sarkmış olan orta yüz bölgesi yeniden düzeltilebilir.

Yaklaşık olarak 10 yıldan beri uygulanmaktadır. Yüzde, alında ve kaşlarda oluşan, sarkmaları düzeltmek için kullanılan tekniklerden birisidir.

 • Cerrahi: Şakak bölgesinden saçlı deri içinde 2 cm uzunluğunda kesi yapılarak uygulanır. Kesilen yerden içeriye kamera yerleştirilir. Şakak bölgesi ve yanak bölgesinin tüm dokuları, zemindeki kemikten sıyrılır. Kemikten ayrılarak serbestleşen bu dokular yukarıya doğru çekilerek sabitlenir. Kesilen yerler gizli dikişler atılarak kapatılır. Kesiler küçük ve kansız bir ameliyat olduğu için iyileşme süresi de klasik yüz germe işlemine göre daha kısa sayılır.

  Ancak deri fazlalığı olan hastalarda bazen klasik yüz germe ameliyatını da ekleyerek oluşacak deri fazlalığını önleyebiliyoruz. Bu nedenle ameliyat öncesi mutlak iyi bir muayene ve yüzün 3 boyutlu değerlendirilmesi gereklidir

  Endoskopik ameliyatlar yüz gençleştirme, kaşları kaldırmak, alın gençleştirme, boyun gençleştirme için güncel olarak başarı ile kullanılır. Uygulanacak ameliyat tekniği, ameliyat öncesi yapılan planlama ile hastanın ihtiyaçları belirlendikten sonra seçilir ve gerektiği kadar kombine edilir.

 • Avantajı: Bu yöntemle klasik yüz germedeki izlerden çok daha az, saçlı deri içerisine saklanılabilen 1-2 cm lik iz sağlar. Yöntemin diğer bir avantajı ise ağrının hiç ya da çok az duyulması. Ayrıca klasik yöntemle karşılaştırıldığında ameliyat süresinin daha kısa olmasıdır. Ayrıca ödemlerin ve hastaların sosyal hayatlarına dönüşlerinin daha kısa olması en önemli avantajıdır. Ameliyat 1.5-2 saat kadar sürer.

Bu ameliyatlar kombine olarak da yapılabilir. Kaş kaldırma, orta yüz germe şeklinde kombine edilebilirler. Toplam 2-3 saatlik bir operasyondur. Hastanede 1 gece kalınır. Dikişler kendiliğinden emilen veya sonradan alınabilen dikişler şeklinde olup, yer ve cerrahi şekline göre dikiş türü değişir. Şişliklerin büyük kısmı 7-10 gün içinde, kalanı ise 3-6 hafta içinde iner. Tam iyileşme 6-8 ay kadar sürebilir.


Please publish modules in offcanvas position.