Lazer Liposuction

Liposuction, lokalize yağların ince bir tüple negatif basınç yardımı ile alınması işlemidir. Bu ince tüplere kanül adı verilmektedir. Liposuction yönteminde yıllar içerisinde birçok teknik denenmiştir. Kimi teknikler kabul görmese de, özellikle teknoloji kullanarak oluşturulan teknikler, kendilerini geliştirmek şartıyla, kabul görmüşlerdir.

Günümüzde kullanılan 4 ana liposuction tekniği;

  • Vakum Yardımlı Liposuction ( SAL) : Klasik liposuction yöntemiyle, yağların vakum yardımıyla uzaklaştırılması.
  • Güç Yardımlı Liposuction (PAL): Yağ hücrelerini daha kolay parçalamak amacıyla, vakumla emme sırasında hareketli özel bir kanülün kullanılması.
  • Ultrason Yardımlı Liposuction (UAL): Ultrason enerjisi kullanılarak yağların parçalanması ve daha sonra parçalanan yağların vakumla emilmesi.
  • Lazer Yardımlı Liposuction (LAL): Yağların lazer enerjisi ile parçalanarak emilmesi, diğer yöntemlere göre en büyük üstünlüğü cilt sıkılaştırma opsiyonudur.Lazer Liposuction; En son kabul gören liposuction yöntemi olmakla birlikte, 2006 yılında FDA onayı almasıyla, yaygınlığı artmıştır. Lazer enerjisi kullanılarak yağ hücrelerini daha yoğun parçalar ve diğer liposuction yöntemlerine göre üstünlükleri vardır.

Operasyon yaklaşık 2 saat sürmekte, vücut/kitle indeksi ideale yakın, lokalize yağ fazlalıkları olan hastalar için kullanılmaktadır. Lokal anestezi ve sedasyon altında operasyon yapılabilir, genel anesteziye ihtiyaç yoktur. Uygulama, mutlaka hastane koşullarında yapılmalıdır.

Lazer Liposuction'da en büyük avantajlar;

  • Cilt sıkılaştırma fonksiyonu ile diğer yöntemlerde oluşabilecek dalgalanma, sarkma gibi vücut şekil bozukluklarında azalma
  • Erken dönemde günlük hayata dönebilme
  • Bu teknikte Genel Anestezi şart değildir
  • Morluk, şişlik ve ağrının diğer liposuction yöntemlerine göre daha az olmasıdır.

Lazer Liposuction yöntemi kalça, bel, baldır, bacak ve yüz bölgelerine uygulanabilmektedir. Diğer bir anlamda, selülit ve lokal yağlanmaların görüldüğü her bölgede uygulama imkanı vardır. Sistemin verdiği imkanlar ile noktasal (küçük başlıklı) başlıklar kullanılabildiği gibi, geniş alanlı başlıklar da kullanılmaktadır. Liposuction vücut konturlarını düzeltebilir, kişinin kendine güvenini arttırabilir, fakat asla tümüyle ideal bir vücut yaratamaz. Lazer Liposuction teknik uygulaması için ideal hastalar; normal vücut ağırlığı olan, sıkı ve elastik bir cilt yapısına sahip, fakat belli vücut bölgelerinde aşırı yağ kitleleri olan hastalardır. Yaş çok önemli olmamakla birlikte, yaşlanma ile deri elastikiyeti azalmakta ve liposuction uygulama endikasyonu azalmaktadır. Lazer Liposuction ile deride yapılan sıkılaştırma uygulaması sonrası toparlanma daha erken ve daha fazla olmaktadır.

Lazer Liposuction yönteminin en çok eleştirilen özelliği, alınan yağ miktarının azlığı sonucu yeterli sonuç alınamamasıydı.

Günümüzde 2. Jenerasyon Lazer Liposuction cihazlarında güç arttırılarak, daha fazla miktarda yağ alabilme seçeneği eklenmiştir. Gene, son dönemde Lazer Liposuctionun fazla miktarda yağ alınması gereken hastalarda, klasik liposuction yönteminden sonra, cilt sıkılaştırma özelliğinden faydalanılarak, tamamlayıcı bir yöntem olabileceği tartışılmaktadır. Sonuçta, Lazer Liposuction yöntemiyle, doğru hastada ve doğru ellerde kullanılırsa, çok yüz güldürücü sonuçlar alınabilir


Please publish modules in offcanvas position.