Erkek Vücut Estetiği-Jinekomasti

Erkeklerde, günümüzde sağlıklı ve genç görünmeye özen göstermektedir. Bu görünümü elde etmede kişinin vücut bakımı ve fiziksel özellikleri önemlidir. Kozmetik cerrahi bireyin eksik kalan fiziksel özelliklerini tamamlamada devreye girer. Örneğin daha düzgün bir burun, gençleşmiş bir yüz, daha fazla saç, daha şekilli bir vücut, mevcut deformitelerin düzeltilmesi ile bireye yardımcı olur.


Meme Büyümelerinin Tedavisi (Jinekomasti)

Erkek memesinin normalden fazla büyümesidir. Meme dokusundaki büyüme ender olarak puberte öncesinde olmakla beraber en sık puberte sonrası oluşmaktadır. Meme büyümesiyle başvuran hastalarda muayene ve gerek duyulursa radyolojik inceleme uygulanır. Jinekomastinin nedenleri farklıdır. Hormon dengesizlikleri en sık karşılaşılan sebeptir. Alınan hormon ilaçları, endokrin kökenli tümörler, testis gelişim bozuklukları karşılaşılan diğer jinekomasti nedenleridir.

Kimlerde Görülür

Puberte sırasında erkek çocuklarda % 60–70 meme bezi büyümesi oluşur ama bu çok dikkat çekecek boyutlarda değildir. 6 ile 18 ay içerisinde kaybolarak meme normal büyüklüğüne döner. Erişkin erkeklerin % 40'ında jinekomasti değişiklikleri mevcuttur, bu büyüme tek veya iki taraflı olabilir

Üç tip jinekomasti vardır:

  • Glandüler
  • Mikst tip
  • Lipomatöz

Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme bezi dokusu sağlarken, lipomatöz tipte ise göğüste yağ dokusu artışı vardır. Mikst (karışık) durumda ise hem bir meme dokusu artışı vardır, hemde yağ dokusunda artış bulunmaktadır.

Cerrahi Tedavi

Cerrahi tedavi yöntemi olarak liposuction ve meme bezinin küçük bir kesi ile çıkarılma teknikleri en uygun tekniklerdir. Bu tedavi yöntemleri memenin muayene bulgularına göre değişir.

Meme dokusunda fazla miktarda yağ dokusu mevcut hastalarda liposuction yöntemi ile iyi neticeler alınır. Yağ dokusu fazlalığı ile birlikte meme bezi fazlalığı olan hastalarda ise liposuction la birlikte meme dokusunun çıkarılması gerekir. Eğer yağ ve meme dokusu fazlalığının yanında deri fazlalığı da mevcutsa yağ ve meme dokusunun çıkarılması yanın da deride birlikte çıkarılır. Ameliyat sonrası 3 hafta korse uygulanır ve hasta aylık kontrole çağrılır.


Erkeklerde Liposuction ve İdeal Vücut Şekli

Erkek tipi ideal vücut şekli zayıf, uzun, atletik görünümlü, geniş omuz ve göğüs kafesli, düz karınlı, dar kalça ve bacak bölgesi olması ideal bir görüntüyü oluşturur.

Erkekler yaşlandıkça karın bölgesi ve bel bölgesi yanlarında, göğüs bölgesinde, çene altı ve yanaklarda yağ toplanması oluşur.

Liposuction, diyet ve egzersize dirençli yağ birikimlerinin uzaklaştırılmasında kullanılan bir yöntemdir. Deri elastikiyeti kadınlardan daha uzun süre devam ettirdiği için erkeklerde liposuction çok etkili bir yöntemdir.

Liposuction vücutta istenmeyen yağların bir vakum aleti ve kanüller yardımı ile alınması işlemidir. Bu işlem yardımıyla vücudumuzdaki şekil bozukluğuna yol açan yağ birikintileri uzaklaştırılır. Liposuction yöntemi yapılış amacına bağlı olarak LIPOSHAPING, LIPOSCULPTURING, BODYSHAPING, LIPOPLASTY, SUCTION LIPECTOMY vs. isimler alır. Temelde ise tüm bu yöntemlerin özü ve amacı aynıdır. Liposuction yöntemlerindeki temel fark kullanılan tekniklerdedir.

Bu teknikler lazer liposuction, vaser liposuction, dry (kuru), ultrasound-assisted lipoplasty, tummesent (sıvı vererek) liposuction ve super-wet teknikleridir. Bu teknikler arasında hasta iyileşme süreleri ve liposuction sonuçları arasında farklar vardır.

Unutulmaması gereken liposuction diyet veya eksersizin yerini hiçbir zaman almaz, sadece kilo vermekle uzaklaşıtırılamayan yağ dokusu birikimlerini uzaklaştırarak vücudumuza arzu edilen şekli verir.

Liposuction Uygulanan Bölgeler

Sıklıkla liposuction uygulanan bölgeler Karın, Bel bölgesi, Kalçalar, Basen ve Bacak iç bölgeleri, Uyluklar, Dizler, Kol, Çene altı olup gerektiğinde sınırlı miktarlarda vücutta istenmeyen yağ birikintisi olan diğer bölgelere de uygulanabilmektedir.

Liposuction İçin İyi Adaylar

Liposuction için en iyi aday, bu işlemden gerçekçi beklentisi olan adaydır. Hastanın kilosu ideal kilosuna yakın ise, derisinin elastikiyeti iyi ve operasyon sonucunu etkileyecek hastalığı yoksa bu hasta Liposuction için ideal bir adaydır diyebiliriz.

Liposuction İçin Karar Vermek

Plastik cerrahi doktoru ile görüşürken cerrahi prosedürün başarısı için beklentilerinizi gerçekçi olarak ona aktarmanız ve liposuction ile alternatif tedavi yöntemlerinin sizin beklentileriniz yönünde sizi aydınlatmasını istemelisiniz. Eğer liposuction için uygun bir aday iseniz cerrahi hazırlık için doktorunuz sizi geçirdiğiniz hastalıklar, kullandığınız ilaçlar, kan tablosu ve şu andaki vücut sağlığı yönünden inceleyecek ve liposuction için size hazırlık evrelerini aktaracaktır.

Cerrahi Hazırlık Evresi

  • Liposuction öncesi muayene ve dijital resimleme ile vücuttaki fazla yağ birikimlerinin tespiti.
  • Liposuction uygulanacak bölgeye uygun büyüklükte korse tayini.
  • Liposuction öncesi ve sonrası vücut hijyeninin size anlatılması.
  • Liposuction öncesi ve sonrası beslenme, ilaç kullanımı, egzersiz programı ve günlük hayatınıza dönüşünüz ayrıntılı olarak size anlatılmalıdır.
  • Liposuction tekniği ve cerrahi sonrası iyileşme süreciniz size anlatılmalıdır.


Cerrahi Uygulama

Liposuction cerrahi merkezlerinde out-patient (ayaktan tedavi) veya hastanede yatarak genel veya lokal anestezi ile uygulanabilir. Yağ dokusu miktarı, hastanın genel sağlık durumu, yağ alınacak bölgeler ve hastanın yaklaşımı dikkate alınarak uygulanacak anestezi şekline karar verilir.

Cerrahi uygulama kanüller kullanılarak bir vakum aleti veya enjektörler yardımı ile 3-4 mm uzunluğunda açılan küçük delikler aracılığı ile yapılır. Bu küçük kesilerden yerleştirilen kanüller yardımıyla önce ağrı ve kanamayı azaltıcı sıvı verilir daha sonra yağ birikintileri alınarak vücuda arzu edilen ideal şekil verilir. Bu küçük ve daha sonra genellikle silikleşecek kesi kapatılarak hastaya ameliyat masasında uygun korse giydirilir. Ameliyat süresince ve sonrasında hastanın sıvı replasmanı, ameliyat sonrası dikkatli takibi ve medikasyonu (ilaç tedavisi) önemlidir. Hastanın sistemik bulguları normale döndüğü zaman hasta öneriler ile evine gönderilir. Bu öneriler birkaç gün ev içi istirahatı, verilen ilaç tedavisine uyulması, danışılmadan reçete harici ilaç kullanılmaması, günde en az 2 litre sıvı ve ilk günler yumuşak gıdalar alınması önerilir.

Cerrahi Sonrası

Ameliyat sonrasına doktorunuz sizi gerekli aralıklarla pansuman ve takip için kontrollere çağıracaktır. Bu birkaç hafta içerisinde liposuction yapılan bölgelerde hafif derecede morluk, uyuşukluk, ağrı ve yanma hissi duyabilirsiniz bu bulgular tamamen normal olup birkaç hafta içerisinde geçecektir. İyileşmeniz aşamalı olarak gerçekleşecektir. Cerrahi sonrası birkaç gün içersinde işinize dönebilecek ve sınırlı aktivasyonlarda bulunabileceksiniz. Cerrahınız tarafından erken dönemde yürüyüş önerilecektir. 7-10 gün içerisinde iğne deliklerindeki küçük yaralar iyileşerek normal hayatınıza dönersiniz. günde en az 20-25 dakika sürecek masajlara başlanacaktır. Masajlara ek olarak 1 aydan sonra LPG veya ultrason tedavisi verilecektir. 3-4 hafta sonunda giydiğiniz korse çıkarılacak ve normal hayatınıza dönebileceksiniz. Göze çarpan şişliklerinizin inmesi 6-8 haftayı bulabilir, fakat 3'ncü haftadan itibaren vücudunuzun ideal şeklini görmeye başlarsınız. Cerrahınız ameliyat öncesi ve sonrası çekilen resimler ve bilgisayar arşivi ile hem kendisi hem sizin için sonucu değerlendirecektir.

Elde ettiginiz bu yeni vücut şeklinizi diyet, egzersizler ve doktorunuzun önerileri ile korumalısınız.

MİNİ KARIN GERME VE TAM KARIN GERME

Karın derisinin elastikiyetini kaybettiği ve karın kaslarının gevşek olduğu durumlarda, karın kaslarının sıklaştırılması, fazla gevşek deri ve yağların çıkarılarak düz bir karın elde etme yöntemidir.

Ameliyat sonrası hastaların 4 hafta kadar korse kullanmaları gerekmektedir. Hastalar 4 hafta sonra normal yaşamlarına dönebilirler.

Karın germe, karın üst, orta ve alt bölgesindeki deri sarkıklığı ve yağ birikiminin ortadan kaldırılması ve karın kaslarının sıkılaştırılması için en sık uygulanan cerrahi yöntemdir. Karın bölgesindeki sarkmalarda kullanılan bu yöntem sonucunda genellikle çarpıcı bir düzelme sağlanır. Bu ameliyat sonunda mayo çizgisi içinde kalacak olan iz, zaman içinde silikleşecek ve az dikkat çeken bir ize dönüşecektir. (Yara iyileşmenizin vereceği reaksiyonlara bağlı olarak).

Karın Germe İçin Kriterler

Karın germe için en iyi adaylar eksersiz ve diyet ile düzelmeyen sarkmış karın derisi veya yağ birikmesinden şikayetçi olan kişilerdir. Yaşlı kişilerde ise zaman içinde sarkan karın derisinin düzeltilmesi için bu yöntem uygulanabilir.

Kilolu Hastalar Ne Yapmalı

Çok fazla kilosu olup bu kiloları vermeyi düşünen kişiler, fazla kilolarını vererek bu ameliyatı olmalarında fayda vardır. Daha kalıcı sonuç elde edilir. İdeal kilosuna yakın kişilerde yapılan karın germe işlemi daha kalıcı ve daha iyi sonuç verir.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri

Bütün cerrahi müdahaleler risk taşır. Her yıl yüzlerce karın germe ameliyatı yapılmaktadır. Karın alt bölgesinde bikini çizgisi içerisinde bulunan ameliyat izi ise genellikle zamanla silikleşir( Yara iyileşmenizin vereceği reaksiyonlara bağlı olarak). Komplikasyon olarak kısmi deri kayıpları, enfeksiyon, yara açılması ve hematom ve iz belirginleşmesi vs. olabilir.


Cerrahi Plan

Cerrahınız sizin genel sağlık durumunuzu gözden geçirdikten sonra karın bölgenizi inceleyecek ve ameliyat planını yapacaktır. Sigara içiyor iseniz ve kullandığınız ilaçlarınız var ise bunu doktorunuza söylemelisiniz.

Eğer yağ birikiminiz göbek çevresinde ve çok az bir deri sarkıklığınız mevcut ise mini karın germe denen daha küçük bir girişim ile şekil bozukluğu düzeltilebilir. Bel bölgesindeki yağ birikimi için liposuction yöntemi eklenebilir. Cerrahınız şikayetlerinizi ve bulgularınızı değerlendirerek size en uygun yöntemi seçecektir.


Cerrahi İçin Hazırlık

Cerrahınız size ameliyat öncesi neler yapıp yapmayacağınız konusunda bilgi verecektir. Özellikle ameliyattan 2 hafta önce ve ameliyattan 4 hafta sonraya kadar kesinlikle sigara içmemelisiniz. Sürekli kullandığınız bir ilaç var ise bunu doktorunuza söylemelisiniz.


Ameliyat

Klasik karın germe ameliyatı karnın büyüklüğüne ve genişliğine bağlı olarak 2-3 saat sürer. Mini karın germe ise yaklaşık 1–2 saat sürer. Doktorunuz kesiyi ameliyat öncesi planladığı yerden yapar. Mini karın germede kesi daha küçük olup ameliyat sonrası dikkat çekmez.

Klasik karın germede kaburgaların alt kısmına kadar deri karın duvarından ayrılır. Karın kaslarındaki gevşeklik onarılır. Bu işlem düz bir karın olmasını sağlar ve bel kısmınızı darlaştırır. Deri aşağı doğru çekilir ve fazla deri çıkartılır. Göbeğiniz için yeni bir yer yapılır. Ameliyat sonunda hastaya uygun korse giydirilir.


Cerrahi Sonrası

Ameliyat sonrası az miktarda ağrı ve gerginlik hissedersiniz. Ancak bu şikayetler kullanacağınız ilaçlar ile kontrol edilebilir. Cerrahinin genişliğine bağlı olarak aynı gün evinize gidebileceğiniz gibi 2-3 gün hastanede de bulunabilirsiniz.

Başlangıçta tam olarak dik duramamanıza rağmen en kısa zamanda ayağa kalkıp yürümelisiniz.


Normale Dönüş

Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz 2-3 haftanızı alabilir. Eğer karın kaslarınızı güçlendirecek egzersizlere başlarsanız karın germe sonrası düzelme çok hızlı olacaktır. Ortalama 1-2 hafta sonra işinize geri dönebilirsiniz. Ağır egzersizlerden kaçınmalısınız. Ameliyat iziniz 8-12 ay arasındaki iyileşme döneminde belirgin görünebilir. Bu normaldir 8 ay veya 1 yıl sonra iziniz düzleşir ve rengi açılır. Bu iz iç çamaşırınızın içinde bulunacağı için sorun teşkil etmez. Düşük bel pantolon, mevcut kesi izlerinin saklanmasında sorun çıkarabilir.


Yeni Görünümünüz

Karın germe ameliyatı tam veya mini olsun sarkmış derisi olan ve karın kaslarında gevşeklik olan hastalarda çok iyi sonuçlar verir. Çoğu vakada eğer uygun bir diyet ve sürekli egzersiz yapılırsa uzun süreli sonuç verir.


Mini Karın Germe

Sadece göbek deliği altında kalan bölgenin gerilmesidir. Bel ve kasıklara etkisi olmaz ayrıca göbek deliğini düzeltmez. Daha sınırli bir ameliyat olup özellikle göbek altı deri sarkması yağ birikimi ve karın kaslarında alt bölüm gevşekliği olan hastalar için tercih edilir. yapılan kesik daha küçüktür, iyileşme daha hızlı olur. Bütün problemi sadece karın altıyla sınırlı olan nadir hastalara önerilir.

Mini karın germe ameliyatı karnın büyüklüğüne ve genişliğine bağlı olarak 1-2 saat sürer. Doktorunuz kesiyi ameliyat öncesi planladığı yerden yapar. Mini karın germede kesi daha küçük olup ameliyat sonrası dikkat çekmez.

Mini karın germede göbek alt kısmına kadar deri karın duvarından ayrılır. Karın kaslarındaki gevşeklik onarılır. Bu işlem göbek altı düz bir karın olmasını sağlar ve bele yapılacak liposuction ile bel bölsesini darlaştırır. Deri aşağı doğru çekilir ve fazla deri çıkartılır. Göbeğiniz aynı yerde ve şekildekalır. Ameliyat sonunda hastaya uygun korse giydirilir.


Please publish modules in offcanvas position.