PRP (Platelet Rich Plasma) Tedavisi

Kök hücre mantığından yola çıkan PRP (Platelet Rich Plasma) yöntemi,vücut çatlakları, güneş lekesi, saç dökülmesi, kırışıklık, cilt yenileme, yara ve sivilce izlerinin tedavisinde kullanılmaktadır.

PRP tedavisinde, hastanın kendi kanı alınarak, 8 dakika boyunca 3000 devir/ dakika santrifüj edilir. Santrifüj sonucu, kırmızı kan hücrelerinden ayrışan plazma kısmı, mezoterapi veya dolgu yöntemi ile cilde uygulanır. PRP tedavisinde elde edilen bu plazmada, yoğun miktarda trombosit (pıhtı hücreleri) ve lökositler (beyaz kan hücreleri) mevcuttur. Aktive olmuş trombositler ve lökositler büyüme faktörleri salgılar. PRP yönteminde, büyüme faktörleri kök hücrelerin göçünü ve çoğalmasını tetikler. Böylece dokuda yenilenme meydana geldiği düşünülmektedir. Bu yöntemin en önemli avantajı, hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır.


PRP yöntemi ve merak edilenler:

 • PRP tedavisinde önerilen uygulama sayısı kaçtır ve uygulama aralıkları ne olmalıdır?
  PRP yöntemi 2 ila 4 haftalık aralarla yapılabilir. PRP tedavisi için, ortalama 2 ila 4 seans önerilmektedir.
 • PRP tedavi seansları sona erdiğinde, ne kadar sure sonra tekrar edilebilir?
  Genel olarak, tedavi idamesi 8 ila 10 ayda bir yapılabilir.
 • Beklenen cilt yenilenme etkisi ortalama olarak ne kadar sürer?
  PRP tedavisinde cilt yenilenmesi kalıcıdır. Ancak yaşlanma süreci devam ettiği için idame tedavisi gereklidir.
 • PRP’de lazer, ışık tedavisi, HA enjeksiyonu veya Botulinum toksini uygulaması ile birleştirilmesi önerilmekte midir? Yoksa herhangi iki tedavi ayrı zamanlarda mı yapılmalıdır?
  Eşzamanlı tedavi olarak uygulamak mümkündür. PRP uygulaması deri yenilenmesi sağlaması nedeniyle lazer veya ışık tedavisinden sonra yapılabilir. Bununla birlikte PRP ile hiyalüronik asit veya Botox uygulamasının birleştirilmesine yönelik deneyim mevcut değildir. Bu yüzden PRP tedavisinden en az 2 hafta önce veya 2 hafta sonra Botox ve dolgu yapılmalıdır.

Please publish modules in offcanvas position.