Nd : YAG Lazer ile Varis Tedavisi

Varis Tedavisi

Varisler günümüzde birçok insanın ortak sorunudur. Çoğunlukla ayak bileklerinde ve bacaklarda oluşurlar. Ayrıca vücudumuzun diğer bölgelerinde de görülebilmektedirler. Varisler bazen şişer, ağrı ile kendini gösterir, kaşınır ve hassasiyet yaratır. Kanama şikayetine de neden olabilirler.


Varis Belirtileri

Bacak bölgesinde ortaya çıkan varis ve genişlemiş kılcal damarlar, toplardamarların yetersiz çalışmasının (ven yetmezliği) derideki belirtisidir. Hafif varis yetmezliği rahatsız edicidir ve kozmetik olarak kötü görünüme sebep olur. Ağır ven yetmezlikleri ise bacakta şişmelere, ağrıya, güçsüzlüğe, bacak beslenme sorununa, hatta kapanmayan uzun süreli yaralara neden olabilirler.

Neden Varis Oluşur?

Varis ve genişlemiş kılcal damarlar, ven basıncının artması nedeniyle damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkarlar. Varisler kanın kalbe dönüşünü sağlayan venlerin ve kapakçıklarının, yerçekimine karşı damar içindeki kanın geriye doğru akışını önleyen sistemin bozulmasıyla ortaya çıkar.

Bu kapakçıkların yetersizliği damar içinde kanın göllenmesine ve varislere yol açar. Sağlıklı bir vende kan akımı aşağıdan yukarı doğrudur. Kan dolaşımı küçük kılcal damarlardan yüzeysel venlere oradan derin venlere gider. Derin venlerden sonra kan, kalp ve akciğer dolaşımına gönderilir. Yüzeysel ve derin venlerde kan akımının geriye kaçmasını engelleyen kapakçıklar vardır. Varis hastalarında bu kapakçıklar bozulmuş veya yetersiz görev görmektedirler. Varis ve genişlemiş kılcal damarlar kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Varislerin nedenleri arasında kilolar, hormonsal sorunlar, yerçekimi, diğer dolaşım bozuklukları ve ayakta çok uzun süre ve hareketsiz durmayı sayabiliriz. 30–40 yaşlardan sonra varis oranı artar.


Tedavi Öncesi

Varislerin tedavisi öncesinde Renkli Doppler Ultrason ile araştırılması gerekmektedir. Varislerin ve varis dallarının tespit edilebilmesi önemlidir. Çünkü mevcut bulgulara göre skleroterapi, lazer veya damar cerrahisine özgü tedavi protokollerinden hangisinin uygulanacağına karar verilir.


Varis Tedavi Yöntemleri

  • Nd yag lazer
  • Scleroterapi (damar içine ilaç zerki yapılarak varis kaybolmasını sağlayan yöntem)

Nd Yag Lazer

1064 nm dalga boyunda lazer ışını üreten Long pulse Nd: YAG lazer damarlar içerisindeki Oksihemoglobin tarafından emilerek ısı enerjisine çevrilir. Oluşan ısı enerjisi ile damar küçülür ve tahrip olur.

Nd: YAG lazer, fiziki özelliklerine bağlı olarak dokuya diğer lazerlere oranla daha derin nüfuz edebilme kabiliyetine sahiptir. Nd:Yag lazer, derin ve yüzeyel damarlarda etkilidir. Kalınlığı 3-4mm’ ye kadar olan damarları koagüle ederek yok eder. Yüzeysel, az kanlı ve ufak kılcal damar genişlemelerinde de iyi sonuç alınabilir. Akne inflamasyonlarında etkilidir. Bacak bölgesindeki varisler ve kılcal damarlar Amerika'dan FDA onayı alınmış etkinliği kanıtlanmış Nd YAG lazer ile kolayca tedavi edilebilmektedir.

Hedef dokuları anlamında lazer epilasyon ve cilt gençleştirme amacıyla da kullanılmaktadır.

Lazer uygulama kriterleri

Kadın, erkek ve hatta çocuklarda lazerle tedavi mümkündür. Hem koyu tenli ve hem açık tenli kişilere lazer tedavisi yapılabilir. Kişinin uygun olup olmadığı uzman doktorlarca değerlendirilmesi gerekir.

Lazer uygulanamayan durumlar

Kalp pili olan hastalar, Kanama bozukluğu, Bazı ilaç kullanımları(Aspirin, reaccutane), epilepsi hastaları ve gebelere uygulama yapılmaz.


Tedavi Sıklığı

Genellikle bir veya iki seans yeterlidir. İki seans arası ortalama 1-2 aydır. Bununla beraber tedavi sayısı damarların miktarı, rengi ve büyüklüğüne göre değişebilir.


Tedavi süresi

Tedavi uygulama süresi 10dk ile 60 dakika arasında değişir.


Lazer Sonrası

Günlük aktivitelerinize hemen dönebiliriz. Fakat ilk iki gün aşırı eforlardan kaçınmamız daha doğru olur. Ağrı şikayeti azdır. Yapılan alanlarda hafif kabarma ve kızarıklık görülebilir. Bu şikayetler birkaç günde geriler. Uygulama sonrası güneşlenmemek gereklidir. Eğer güneşli günlerde dışarı çıkılacak ise 50 faktör güneşten koruyucu kremler kullanılması önerilir. Nd yag lazer güneşin çok yoğun olduğu yaz aylarında yapılmaz ancak çok uygulamak gerekirse güneş koruyucu kremle bölge korunmalı ve bölge uzun giyecekler ile korunmalıdır.


Please publish modules in offcanvas position.