Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel lazer fraktionel fototermoliz etkisi olan bir lazerdir. Yüzde yara oluşturmadan göz çevresi kırışıklıkları, güneş lekeleri, akne izlerinin, çatlak izi, skar tedavisi ve doğum lekeleri olan malesma’nın tedavisi için kullanılan bir lazerdir.


Fraksiyonel Lazerin Özellikleri

1550 nm dalga boyunda bir lazerdir. Bu lazerin hedefi hücredeki sıvıdır. Lazer ışınları deride sıvı içeriği az olan en üst keratinize tabakada hasar oluşturmaz, derinin bu üst tabakası sağlam kalır. Epidermal ve dermal tabakada küçük sütunlar halinde mikrotermal zone(MTZ) denilen atışlar yaparak etkinliğini gerçekleştirir. 24 saat içerisinde epitelizasyon sağlanır. Böylece hasta normal hayatına etkilenmeden, yüzünde kabuklanma ve yara olmadan döner.

Stratum corneum denilen cildin cansız tabakası intak olarak hasar görmeden kalır. Lazer bu sayede her seansta %15-25 arasında bölgeyi tarayarak 4-5 seansta tüm epidermal veya epidermal-dermal tabaka yenilemesini yapmaktadır. Her Lazer seansında, 1cm2 de 2000 tedavi sütunu ( MTZ -atış sonrası oluşan sütün) açabilen lazerdir. Atışlara bağlı deride kuagülasyon nekrozu, protein denatürizasyonu, ısı etkisi ile oluşan şok zonları ve bu sütünlar arası kalan sağlam dokular oluşur. Bu sütunlarda oluşan hasarlı doku ve leke oluşturan melanin hücreleri vücut tarafından yok edilerek yerlerine alttaki sağlıklı ve normal miktarda melanin içeren dokular ile yerlerini değiştirirler. Böylece deri normal miktarda melanin içeren doku ile kendini yenilemiş olur.

Akne izleri

  • Yüz gençleştirme,
  • Göz çevresi kırışıklıkları,
  • Güneş ve yaşlılık lekeleri,
  • Çatlak izi,
  • Yara izi (Skar) tedavisi,
  • Doğum lekeleri olan malesma’nın tedavisi için kullanılmaktadır.


Leke Tedavisi

Melanin vücutta epidermal tabakada zengin olarak bulunur. Fraksiyonel lazer ile epidermal tabakada leke oluşturan sıvıdan zengin melanin hücreleri yok edilir. Bu hücrelerin yerlerine, derinin çoğalan tabakasından gelen sağlıklı ve melanin içeriği normal miktarda olan doku ile yer değiştirilir. Derinin kendi epitelizasyonu(iyileşmesi)ile sağlıklı miktarda melanin içeren doku oluşumu sayesinde güneş lekeleri, malesma gibi melanin içeriği fazla lezyonlar yok edilmiş veya azaltılmış olur.


Akne Tedavisi

Fraksiyonel lazer fraktionel fototermoliz etkisi olan bir lazerdir. Lazerden gönderilen ince, küçük lazer ışınları, derinin üst tabakasından geçerek alt ve orta tabakalarına ulaşır, iz görünümüne yol açan bozuk ve harsalı bağ dokusunu tahrip eder. Deri, buradaki tahrip edilen bağdokusu yerine genç ve sağlıklı doku oluşumunu başlatır. Bunun içinde derinin dermal tabakasında bulunan fibroblastlardan yararlanır. Fibroblast aktivitesi ile yeniden oluşan kollajen ve örtücü epitel ciltteki izin yerini alır. Bu yöntemle ortalama 3–6 seans sonrası sivilce izlerini %40–70 oranında azaltmak mümkündür.


Yüz Gençleştirme ve Göz Çevresi Kırışıklıkları

Cildimizin yaşlanması ne anlama geliyor; Cilt yaşlandıkça derimizde ne gibi değişiklikler oluyor; Derideki sıvı oranı azalıyor. Kollajen lifler kalınlaşıp, kırılganlaşıyor. Sayısal olarak kayba uğruyorlar. Elastin lifleri yapısal olarak değişiyor ve bozuluyor.

Bu iki lifi üreten cilt hücresi fibrobilastların sayısı azalıyor. Yetenekleri bozuluyor. Ara madde üretimi ve destek dokusu bozuluyor. Damarlar zayıflıyor ve görünür hale geliyor. Bağışıklık hücreleri azalıyor. Renk üreten hücrelerin dengeleri bozuluyor.

Cilt yüzeyindeki ölü tabaka incelip, güçsüzleşiyor. Fraksiyonel lazer fraktionel fototermoliz etkisi olan bir lazer olup, lazerden gönderilen ince, küçük lazer ışınları, derinin üst(sratum korneum) tabakasından geçerek, epidermis ve dermisin tabakalarına ulaşır. Yüzümüzde tazeliği kaybolmuş, çizgiler oluşturmuş olan derinin içerisinde (MTZ) 1 cm2 de 2000 civarında sütünlar oluşturur. Böylece derinin yaşlı görünümüne yol açan bozuk ve harsalı dokusunu tahrip eder. Dermal tabakada bulunan fibroblaslar ile deri yeniden kendini yenilemeye başlar. Tahrip edilen bağdokusu yerine genç ve sağlıklı doku oluşumunu başlar. Bunun içinde derinin dermal tabakasında bulunan fibroblastlardan yararlanır. Fibroplast aktivitesi ile yeniden oluşan kollajen ve örtücü epitel ciltteki cansız, elastikiyeti azalmış ve çizgilenmesi artmış görünümü yerine daha canlı, elastikiyeti artmış ve çizgileri azalmış bir görünüm alır. Bu yöntemle ortalama 3–6 seans sonrası mevcut bulguların %40–70 oranında azaldığını görmekteyiz.


Yara İzi ve Çatlak İzi Tedavisi

Çatlaklar (stria) cilt ve cilt altı dokunun yırığı yani bir çeşit yara izidir. İzler gibi çatlağında tam olarak bir tedavisi yoktur, ancak fraxell lazer ile çatlakların belirginliği 5-6 seans süresinde kısmen azaltılabilir.

Çatlak izi, derinin üst tabakasının ayrışmadan dermal tabakasında oluşan yırtığın bıraktığı ize çatlak izi denir.

Yara İzi ise derinin hem üst hem de alt tabakasında oluşan yırtık ve bunun bıraktığı ize denir.

Fraksiyonel lazerden gönderilen ince, küçük lazer ışınları, derinin üst tabakasından geçerek alt ve orta tabakalarına ulaşır, iz görünümüne yol açan bozuk ve harsalı bağ dokusunu tahrip eder. Deri, buradaki tahrip edilen bağdokusu yerine genç ve sağlıklı doku oluşumunu başlatır. Bunun içinde derinin dermal tabakasında bulunan fibroblastlardan yararlanır. Fibroblast aktivitesi ile yeniden oluşan kollajen ve örtücü epitel ciltteki izin yerini alır. Bu yöntemle ortalama 3–6 seans sonrası çatlak ve yara izlerini belirli bir oranında azaltmak mümkündür.


Fraksiyonel Lazer Uygulaması ve Uygulama Sonrası

Amerika’da klinik kullanım sonuçları olarak FDA onayı alarak 2004 yılından beridir kullanılan lazerin en önemli özelliği yüzde yara oluşturmadan mevcut deformiteleri azaltan veya yok eden bir etkiye sahiptir Fraksiyonel lazer uygulaması yaklaşık olarak 20-40 dakika sürer. Bu uygulama sonrası yüzde birkaç gün sürecek hafif kızarıklık ve şişlik olabilmektedir. Fakat hasta hemen günlük hayatına devam edebilir. Ertesi gün makyaj yapabilir. Ciltte bazen birkaç gün sürecek hafif bir bronzluk kalabilir. Lazer uygulaması sonrası etkisi hemen görülse de kollajen remodelizasyonu 2-3 ay sürebiliyor.

Fraksiyonel lazer 7-21 gün aralarla ortalama 4-5 defa yapıldığı zaman optimal sonuçlar alınmaktadır. Bu işlemler esnasında ağrı oluşumunu azaltacak soğuk hava ile uygulama yapılmaktadır. Bu sayede hastaların konforu sağlanmakta ve anestezi, hastanede kalma gibi hastaları tereddüde sevk eden endişeler aşılmaktadır. Hastalar sosyal hayatlarından kısıtlanmamaktadır. Uygulama sonrası hasta makyaj yapabilmekte ve gündelik hayatına devam edebilmektedir.


Please publish modules in offcanvas position.